Coca-Cola’s New Happiness Truck Campaign

Coca-Cola Bu Sefer Kamyonla Mutluluk Dağıtıyor

Bir önceki kampanyaları Mutluluk Makinesi ile yaklaşık 3 milyon kişiye ulaşan Coca-Cola, bu sefer de Rio de Janeiro’da kamyonla mutluluk dağıtımı yapıyor.

Markayı, mutluluk dağıtımı ile birleştiren parlak bir fikir üzerinden milyonlarca insana ulaşmayı başaran Coca-Cola Mutluluk serisinin devam kampanyasını da izlemek oldukça keyifli.Her ne kadar gerilla pazarlama şeklinde lanse ediliyor olsa da daha çok sıra dışı bir sampling ve imaj çalışmasının kombinasyonu olan kampanya bakalım bu sefer kaç milyon kişi tarafından izlenilecek?!

This time Coca-Cola Spreads Happiness with a Truck

Coca-Cola that generated over 3 million views with its last campaign ‘Happiness Machine’, spreads happiness in Rio de Janeiro this time.

Coca-Cola Hapiness Machine reached millions of poeple with a simply brilliant idea as it associates the brand with spreading happiness.Happiness truck is also a very brilliant campaign.Although it’s announced as guerrilla marketing, it is more like a combination of sampling and image campaign.I wonder how many people will watch it this time?!

Please write your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s