Gerilla Mektup / Siemens Kariyer Şenlikleri

Siemens A.Ş, 27 Mayıs 2011’de Kartal’daki genel merkezinde gerçekleştirdiği Kariyer Şenlikleri ile standart üniversite kariyer günlerinden sıyrılarak, geleceğin çalışanlarına Siemens çalışma ortamını ve imkanlarını birebir olarak göstermeyi ve Siemens’i daha yakından tanımalarını sağlamak istiyordu.

Siemens,üniversite öğrencilerini tüm gün boyunca Kartal Kampüsünde ağırladı ve Kariyer Şenlikleri ile hayalini kurdukları iş olanaklarına ulaşmanın yollarını eğlenceli bir atmosferde öğrenmelerini sağladı.

Flyermen, ‘Kariyer Şenlikleri’ tanıtımı için Türkiye’nin en önemli 6 üniversitesinde, gerilla mektup dağıtımları ve farklı bir stand çalışması gerçekleştirdi.

Öğrencilere, derslik,kantin gibi ortak alanlarda gerilla yöntemlerle dağıttığımız mektuplar ve tahtalara yazılan şenliğe çağrı mesajları ile ulaştık.

‘Siemens’den Mektubunuz Var’ yazılı zarfları alan öğrencileri,kendilerine yazılan bu mektup ile şenliğe çağrıldılar.

Siemens Gerilla Pazarlama

Siemens Gerilla Pazarlama

Dileyen öğrenciler o gün içerisinde standa gelerek kayıtlarını yaptırdılar veya Siemens İş&Kariyer sayfasından kendileri direkt online başvuru gerçekleştirdiler.

Siemen Gerilla Pazarlama

Kariyer Şenlikleri

Sonuç olarak 6 üniversiteden (Boğaziçi,İstanbul Teknik,Yıldız Teknik,Sabancı,Koç ve Marmara) toplam 304 öğrencinin direkt kaydı alındı.8500 mektup dağıtıldı.Tüm gerilla mektup,stand ve poster çalışmasının sonucunda şenliğe 800’ün üzerinde öğrenci kayıt yaptırdı. 🙂

Siemens Stand Aktivitesi

Stand Aktivitesi

GUERILLA LETTER / SIEMENS CAREER FESTIVAL

University carreer days are normally boring for students and they stay away from these kind of days. Siemens wanted to be exceptional by getting together with future employees at their campus and show them Siemens’ office atmosphere and opportunities one-o-one.

We proposed Siemens to announce this event one-o-one by catching students at their place.With the stand activity we provided visibility and with guerilla letter distribution we reached the students who weren’t willing to come to the registration desk. A special letter for students has been written by us which invites students to event and gives a web link for registration. Flyermen realized ‘Career Festival’ promotion at the 6 most important universities in Istanbul and reached more than 5000 thousand students.
8500 envelopes were distributed to places like classes,canteens etc.We also wrote messages to boards in classes that invite students to the Career Festival.

As a result: More than 800 students registered to the event.304 of them made their registration from our desk.

2 comments

  1. Pingback: YENİ PAZARLAMA METODLARI ve ÖLÇÜMLEME « Guerilla Marketing in Turkey
  2. Wade

    Outstanding post however I was wanting to know if
    you could write a litte more on this subject?

    I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Thanks!

Please write your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s