Word of Mouth,Buzz,ve Viral Marketing Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şu günlerde pazarlama dünyasında sıkça duyduğumuz ve bolca içiçe kullanılan tüm bu metodlar,beraberinde biraz da kafa karışıklığı yaratıyor.Nedir tüm bu yeni nesil pazarlama yöntemleri peki? Dinamiği nasıl işler?
Buzz,viral, grassroots,user generated content ve sosyal medya pazarlama gibi metodların tümü aslında tek bir başlığın altında toplanmıştır:Word of Mouth Marketing.

Word of Mouth Marketing’in başlangıcı oldukça eskilere, masal anlatıcılarına dayanır.İnsanoğlu tüm kuşaklar boyunca yaşadağı,deneyimlediği şeyleri birbiri ile paylaşmak ihtiyacı duymuştur.Word of Mouth Marketing, bu deneyimlerin çoğunlukla pozitif olanlarının kullanıldığı bir metod aslında. Buna, her gün hepimizin iyi – kötü yaşadığı yüzlerce örnek verilebilir.
– Ooo telefon değiştirmişsin.. Zayfon mu aldın?
– Evet..Çok rahat bir telefon , internet kullanımı falan da süper.
Şeklinde devam eden pek çok diyalog, insanların deneyimlerini paylaştıkları bir pazarlama platformudur..
Peki bu alt kategoriler nedir ?

Buzz Marketing; insanları merak ettirmek, büyük bir etki yaratmak, bir ürün veya hizmetle ilgili heyecanlandırmak için yapılan bir etkinlik,aktivite veya olaydır.

Türkiye magazin basınından komik bir olayla örnek verelim:
‘Ünlü şarkıcı Jet Ski ile denizde 14 saat kayboldu!’: Pek çok basın organı olayın ardından, bunun aslında albüm tanıtımı için yapıldığını yazdı.Albüm tanıtımı için olsun veya olmasın, bunun ünlümüzün basında oldukça yer almasına ve insanlar tarafından iyi-kötü bahsediliyor olmasına sebep olduğu kesin.. Daha genel bir örnek vermek gerekirse,bir spor kulübünün tüm oyuncularının alınlarının ortasına kulüp dövmelerini yaptırdığını düşünün.Eğer doğru bir şekilde kurgulanırsa,bununla ilgili basında pek çok haber çıkacak ve dolayısıyla PR çarkı işlemeye başlayacaktır.

Viral Marketing bunun biraz daha farklı hali.Viral, e-mail veya video ile internet üzerinden bir mesajın paylaşılarak insanların arasında hızla yayılmasına olanak tanıyor.Amaç, internetin vazgeçilmezlerden biri olduğu günümüzde, pazarlama mesajınızı, web in geniş ağını kullanarak hızla yaymak .Bizdeki ilk viral reklamlardan biri olarak gittigidiyor.com’un viralini söyleyebiliriz.

Aslında Buzz,Viral veya Sosyal Medyaya başladığımız ve doğru bir strateji ile doğru hedef kitleye ulaşabildiğimiz zaman, gerisi çorap söküğü gibi geliyor..Tabi yaratıcılık şart!

Son olarak tüm bunların hepsini nasıl kombine ederize geçelim.

Bir viral video yaptınız.gittigidiyor.com örneğini alalım.Fikir,anlatım süper.Hatta video o kadar sempatik geliyor ki beraberinde markaya sempati ve sadakati de getiriyor .Bu yöntemlerde en çok dikkat edilmesi gereken şey ise samimiyet!Tüketiciler artık göstermelik,özendirici , reklam çalışmalarından sıkıldı.Siz onlara ne kadar samimi olursanız, onlar da ürünü / hizmeti daha güvenilir buluyor aslında.Basit bir denklem.Samimiyet = Güven.

Keza günümüzde herhangi bir ürün kategorisinde bile bu kadar çok marka varken, neden gidip A değil B markasını alıyorsunuz? Bazen daha ucuz,bazen daha dayanıklı,bazen daha moda olduğu için değil mi?Bir düşünün, o markayı kimden duydunuz ya da kimlere duyurdunuz.Sizin sayenizde ürünü satın almaya başlayan kaç kişi var?.

Ne demiştik? Evet..Viral videonuzu yaptınız ve sosyal mecralarda başarı ile yaydınız ( sosyal medya pazarlama burda işin içine giriyor).Video ışık hızıyla paylaşıldı.2 haftada 100.000 kişiye ulaştınız! 😀 . Peki bu 100.000 le mi kalacak.Hayır tabi ki.Videoyu izeyenler etrafındakilere anlatacaklar.İçerisinde THY ismi bolca geçecek.Her anlatılan 10 kişiden 1 i videoyu izleyecek, o da anlatacak…. Veee böylece marka bağlılığı yarattığınız, bir sürü potansiyel müşteriniz olacak.

Şimdi, hangi yöntemleri kullandık.Viral Marketing,Social Media Marketing ve hepsinin yayılmasını sağlayacak Word of Mouth Marketing.Son olarak, başka bir örnekte guerilla marketing veya event marketingle efekt yaratmak ve WOMM la bunu daha da yaymak şeklinde olabilir. Keyifli seyirler 😀 (Buna benzer bir çalışma yakın zamanda Beşiktaş Işıklarda Türk Telekom için yapıldı.Bknz.

Please write your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s