“Inside Out” A Global Art Project

INSIDE OUT,büyük çaplı bir katılımla gerçekleştirilen, kişilerin kimliklerini sanatsal bir çalışmaya dönüştüren bir sanat projesi.
Katılan herkes,tüm dünya çapında anlatılmamış hikayeleri ve görüntüleri keşfetmek,ortaya çıkarmak ve paylaşmak için sadece siyah-beyaz portre fotoğrafları kullanmak zorunda. Projeye, bireysel veya grup olarak katılınabilir.
Dijital olarak yüklenecek fotoğraflar, poster haline getirilerek projeyi tasarlayanlara kendi ortamlarında sergilemek üzere geri gönderilecek. Posterleri herhangi bir yere – ofis camınızdan, dolu bir stadyuma – asabilirsiniz.Sergiler, belgelenip arşivlenecek ve dijital ortamda yayınlanacak.

Projeye katılmak için tıklayınız.

INSIDE OUT is a large-scale participatory art project that transforms messages of personal identity into pieces of artistic work. Everyone is challenged to use black and white photographic portraits to discover, reveal and share the untold stories and images of people around the world. These digitally uploaded images will be made into posters and sent back to the project’s co-creators for them to exhibit in their own communities. People can participate as an individual or in a group; posters can be placed anywhere, from a solitary image in an office window to a wall of portraits on an abandoned building or a full stadium. These exhibitions will be documented, archived and viewable virtually.

Click to attend the project.

2 comments

Please write your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s