YENİ PAZARLAMA METODLARI ve ÖLÇÜMLEME

GELENEKSEL OLMAYAN PAZARLAMA METODLARININ ÖLÇÜMLENEBİLİRLİĞİ

Müşterilerimizin çoğundan duyduğumuz ‘Bu metodlar güzel ama ölçümlenemiyor’ ya da ‘Nasıl ölçümleme yapacağız?’ üzerine bir yazı…
Gelenekselden uzak, yeni pazarlama metodlarını Türkiye’de ilk defa uygulamaya başlayan Flyermen Guerilla Solutions, özellikle gerilla pazarlamanın ölçümlenebilirliği ile ilgili markalardan sıkça sorular alıyor.
non-traditional marketing measurement

Ambient,Experiential ve Guerilla sıklıkla karıştırılıyor. Bu geleneksel olmayan pazarlama metod ve mecraların ne olduğu ve ölçümlenebilirlik durumunu kıyaslayalım:

Ambient Reklam : Ambienti Türkçe’ye çevirince kulağa garip geliyor fakat aslında yaptığınız şey reklam mecrası olmayan bir ORTAM ı reklam mecrasına çevirmek.Gerilla Pazarlama’ya çok benzese ve pek çok blogda gerilla pazarlama başlığı altında geçirilse de Ambient’le Gerilla Pazarlamanın çok önemli bir farkı var: BÜTÇELERİ.
Ambient için kullanılabilecek mecralarla ilgili sadece Türkiye’de değil, dünyada da daha çok zaman ve daha büyük bütçeler ayırmak durumundasınız. Fakat özellikle marka bilinirliği ile ilgili bir kampanya süreciniz varsa, bu yöntemin markanıza paha biçilemez getirileri olacaktır.
Ambient reklam klasik pazarlama yöntemleriyle, mass medyanın yapamayacağı görünürlüğü, akılda kalıcılığı sağlayacak bir metoddur.
Ölçümlenmesine gelince sıradan bir billboard uygulamasındaki rakamlar inandırıcı geliyor.Peki bu rakamlar neye göre veriliyor? Tabi ki insan veya araç trafiklerinden çıkan istatistiksel verilere göre. Daha önce kulanılmamış bir ortam için de genel insan trafiğini istatistiksel olarak ölçümlemek mümkün.10 gün boyunca uygulamayı yapacağınız mecrada sayım yapabilirsiniz.Bunun için teknolojik sayım cihazları da var (motion sensori ile çalışan).Bunların ortalama rakamlarını alabiliriz.Var olan devlet ve ulaşım bilgilerini kullanabiliriz ki bu rakamlar Billboard kullanımında ulaştığınıza inandıklarınızdan daha gerçekçi!!!!

Ambient Marketing Example

Experiential Marketing (Deneyimsel Pazarlama) : DENEYİMLEMEKten türetilen bu kavram, doğrudan pazarlamanın kişilere farklı şekilde ulaştırılması, dikkatlerini çekmesi, ürünün denetilmesi (yaratıc ı kurgularla) gibi altbaşlıklar içeriyor. Amaç marka/ürün ile tüketicinin duygusal olduğu kadar rasyonel olarak da yakınlaşması, tüketicinin deneyimlemesini sağlayarak ürünün de daha fazla arzu edilir hale gelmesi..
Bu çalışmanın ölçümlenmesi ise rahat.Birebir ulaştıklarınızı reel rakam olmak üzere, etraftaki trafiği de yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz.

Experiential Marketing Example

Guerilla Marketing (Gerilla Pazarlama): Düşük bütçelere yapılan daha uygun pazarlama metodu olarak bilinse de, bu bütçeler her markaya çok da uygun gelmeyebilir (çok sıradan gerilla pazarlama meodlarını kullanmazsanız tabi ki).
Gerilla’nın ölçümlenebilirliği ilerleyen teknoloji ile daha mümkün hale geldi.Her proje için olmasa da QR code gibi teknolojileri kullandığınız zaman reel rakamlar elde edebilmek mümkün.Bunun dışında sokağa bir uygulama yapıyorsanız yaklaşık trafiği hesaplayarak projeksiyon yapabilirsiniz.Her ne kadar projeksiyon pek çok kurumsal şirket tarafından çekinceyle karşılansa da, her zaman dediğimiz gibi bu metod özellikle marka bilinirliği ve imaj çalışmaları için daha efektif çalışmalar oluyor.
Gerilla, özellikle ROI açısından (Return of Investment), diğer metodlara oranla çok daha kazançlı bir yöntem.

Guerilla Marketing Ex1.
Guerilla Marketing Ex2:
Guerilla Marketing Ex3.

2012 yılında Türkiye’de tüm bu yöntemler daha sık kullanılmaya başlanacak. Önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, ‘Markaların Reklam Karmaşasından Sıyrılmak’ için daha yaratıcı yöntem ve mecralara ihtiyacı var.Bu yöntemler de tam olarak bunu yapıyor.

Daha fazla örnek için Flynews‘a göz atabilirsiniz.

Please write your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s