3D Projeksiyon Mapping ve Flash Mob / Taklitlerinden Sakınınız

Bugün sizinle düyadan iki yeni işi paylaşıyoruz.(Brazilya – ABD)
Biri 3D Projeksiyon Mapping diğeri ise bir Flash Mob. Maalesef Türkiye’de her iki kategoride de yapılan işler bu ayarda olamadan tüketilmeye başlandı.Bu metodları duyan/uygulayan yöneticiler ya çok etki yaratamadığını düşünüyor ya da dönüş alamadıklarını söylüyorlar.Tüketiciler ise kötü mapping projeleri yüzünden 3D mappingi perdeye yansıtılan bir projeksiyondan farklı görmüyor ve tabi ki bu sebeple sosyal ağlarda paylaşmaya değer görmüyorlar..
Maalesef bizde bugüne kadar yapılan en iyi mapping uygulamaları (outdoor) Yekpare-Haydarpaşa Garı ve 8×4-Galata Kulesi uygulamalarından ibaret. Halbuki bakınız yurtdışında elin oğlu neler yapıyor.
Aynı şekilde Flash Mob için de iki örnek var.Michael Jackson (Thriller – ki global bir projedir) ve Walking Dead için yapılan Flash Mob’lar.Fakat Flash Mob pek çok şekilde yapılabilir, tamamen yaratıcılığınıza kalmış bir şey 🙂

3D PROJECTION MAPPING and FLASH MOB / BEWARE of IMITATIONS

Today we share two projects from the world.(Brazil – USA)
One is a 3D Projection Mapping, the other is a Flash Mob.Unfortunately in Turkey,both of these categories are being consumed even those projects are not even close to these ones below.
Managers who heard/realised these methods think that they don’t have an impact on people or they didn’t get any feed backs.Consumers on the other side believe that those half-mappings have no difference to an ordinary projection and of course they don’t see any value to share them on social networks.
Unfortunately we just have two 3d mappings that we can call good enough: ‘Yekpare – Haydarpaşa Train Station and 8×4-Galata Tower.However in abroad there are many superb projects are done :/
Likewise mappings, we have just two cool Flash Mobs.Michael Jackson(Thriller – it is also a worldwide project) and Walking Dead.But you know you can do various kinds of Flash Mob.It’s up to your imagination.
🙂

STAR WARS™: The Old Republic™ – TIMES SQUARE FREEZE MOB 12.20.11

New York’ta yapılan Flash Mob ile başlayalım. 20 Aralık’ta vizyona girecek ‘STAR WARS The Old Republic’ tanıtımı için 100 fan tarafından ışın kılıçlarıyla güzel bir Flash Mob gerçekleştirilmiş.Times Square meydanında Jedi ve Sith’in ışın kılıçlarıyla yaptığı ‘Freeze Mob’ düellosunu izleyelim.
(Freeze Mob:Flash Mob’un bir pozda donup kalarak yapılan versiyonu. Bknz. Decathlon İstanbul Flash Mob – Flyermen Guerilla Solutions)

Let’s start with Flash Mob which was done at Times Square – New York with over 100 fans of Star Wars on 11.20.2011.You will watch the battle among Jedi and Sith in the first ever lightsaber freeze mob duel in the heart of New York’s Times Square to celebrate the launch of ‘STAR WARS The Old Republic’
Ex. from Turkey to freeze flash mob. Decathlon İstanbul

PEUGEOT 3D PROJECTION MAPPING – MOTION & EMOTION SHOW

8 Aralık 2011’de Rio – Brazilya’da Cinelandia binası üzerinde yapılan güzel bir 3D Projeksiyon Mapping projesi.Peugeot 208 için yapılan şovun adı “Peugeot Motion & Emotion Show”(Hareket & Duygu).Bu sıradışı mappig gösterisinde ilk defa kinect ve multi-sensör efekt teknolojileri bir arada kullanılmış.İzleyelim..

On December 8, 2011 at Cinelandia (Rio, Brazil), Peugeot has unveiled the world of 208 at the “Peugeot Motion & Emotion Show”. An exceptional show 3D mapping, combined for the first time Kinect technology and multi-sensory effects.

3 comments

  1. Homepage

    Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. Im definitely loving the information. Im bookmarking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and wonderful style and design. 695603

Please write your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s