Bağışlarınızın Etkisini Anında Görün!

Dünya Çocuklar Gününde, OgilvyAction Düsseldorf tarafından African Angel e.V. Düsseldorf için yaratılan proje, yaptığınız yardımların geri dönüşlerini de anında görebilmenizi sağlıyor.
Şöyle ki,
Kazı-kazanları hepimiz biliriz.Afrika’da yoksulluk içindeki bir mahallede çekilmiş mutsuz bir çocuğun fotoğrafı büyük boyda bir kazı kazan haline getirilmiş.Bozuk paralarınızla bu fotoğrafı kazıyarak aynı çocuğun bir sınıfta, tahta önünde gülerken çekilmiş bir fotoğrafını ortaya çıkarıyorsunuz.Bunu yapmanızı sağlayan paralarınızı da fotoğraf duvarının önündeki bağış kutusuna atıyorsunuz.

Tabi ki kampanyanın dijital tarafı da unutulmamış.Ekranda çıkan bir parayla aynı fotoğrafı kazıyarak, bağışınızı buradan da yapabiliyorsunuz.

Sonuç:1100 euronun üzerinde bağış, sayfaya %70 daha fazla ziyaret ve şimdiden 1 yeni sınıf 🙂

YOUR EURO MAKES A DIFFERENCE IMMEDIATELY

On World Children’s Children Day, OgilvyAction DÜsseldorf realised a very cool campaign for African Angel e.V. Düsseldorf.It is a very creative campaign that you could see the good of a donation at the exact moment that you gave it.
You all now scratch and win.They made a big scratch-win from a photograph of an unhappy African child that was taken at a very poor district.You scratch the photograph with a euro and underneath there is the same child, but smiling in front of a blackboard in classroom.

Of course this campaign has also a digital side.You can scratch the same photo from your mobile than donate your euro to the foundation.

Result: Over 1100 euro donation, 70% more visits on homapage and 1 new classroom already 🙂

Please write your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s