YAYA GEÇİDİNDEKİ HAYALET

Türkiye’den de epey alışık olduğumuz bir konu olan ‘Yaya Geçitlerinde Neden Yavaşlayayım ki’ kafasını değiştirmek için Ukrayna’da yapılan ürkütücü 🙂 bir sosyal sorumluluk çalışması.
Ukrayna yaya geçitlerindeki ölüm oranlarının %58 olduğu bir ülke olarak bu konuda 1. sırada yer alıyormuş.Sanıyorum bizde trafik problemi olduğundan ötürü 1. sırada yer alamadık, yoksa Ukrayna’ya kaptırmazdık 1.liği.
Yapılan gerilla çalışma kısa süreli sokaklarda uygulanmış ve tabi ki internetin baş döndürücü gücünü kullanarak çok sayıda kişiye ulaşılmış.
Araba sürerken hız sınırını geçtiğinizi algılayan bir mekanizmaya bağlı helyum hayalet balonu, rezervuar içerisine itina ile yerleştiriliyor.Sürücü, yaya geçidine yaklaşırken kimliği belirsiz bir cisim önüne çıkıyor.Tabi ki zoraki yavaşlıyorlar.
Yusuflayarak da olsa bir insanı öldürmekten daha az korkutucu bir öğrenme biçimi!

PEDESTRIAN GHOST IN UKRAINE
You know, we get used to this behaviour/thought in Turkey: ‘Why should i slow down at pedestrian crossings’. Here is a creepy social responsibility campaign to change this thought in Ukraine. 🙂
Ukraine is at number 1 with the highest percentage about deaths at pedestrian crossings (58%).I think if we don’t have a traffic problem, we will be at the top of that list.
This guerilla project was done for a short time but with the spectacular power of internet they reached thousands of people.
While you are driving, a sensor which can identify if your are over – speed or not, inflates a helium balloon (ghost).This balloon was replaced in a reservoir near pedestrian crossings.When the driver is closer to crossing, the object appears and so driver has to slow down.
This teaching method is a little scary but not scarier than to kill a person.
No Comment - Flyermen

Please write your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s