‘Mercedes Viano’ya Anahtarınız’ Kendİ Araba Anahtarlarınız

Bugün Berlin’den yaratıcı bir dijital outdoor uygulaması paylaşıyoruz.Klasik billboard ve interaktif dış mekan uygulamalarının tam arasında yer alan bu proje Mercedes-Benz Van ‘ları için Lukas Lindemann Rosinski tarafından geliştirilmiş.Sloganı ise ‘Viano’ya Anahtarınız’ flyermen guerilla solutions_no comment creative communication agency

Proje şu şekilde:
Berlin’de pek çok kişi metroya arabasıyla gidip, arabayı park ettikten sonra metro hattını kullanıyormuş.Proje de,Berlin’in en yoğun duraklarından biri olan Friedrichstrasse’deki 12 adet dijital billboard üzerinden gerçekleştirilmiş.
Teknik ve yazılım mühendisleri çoğu kişinin yanında taşıdığı araba anahtarlarıyla çalışan bir sistem kurgulamış.Radyo frekansıyla çalışan dijital billboard, siz araba anahtarınızın düğmesine bastığınız zaman devreye giriyor.Billboard aslında normal bir reklam gibi görünüyor ama üzerindeki bir yazıyla size kendi anahtarlarınızı kullanarak bu boardları kontrol edebilme imkanı sunuyor.

Anahtarın düğmesine (hangi araba markası olduğu da önemli değil) her basıldığında LCD projektörler sinyali algılıyor ve her defasında başka bir film başlıyor.Arabanın içinden bazen tuhaf, bazen eğlenceli bazen de dünya dışı varlıklar çıkıyor 🙂 Fakat tüm filmlerin ortak bir noktası var: Viano’nun etkileyici iç hacmi.

Eğer biraz şanslıysanız da ekranda arabayla bir şöförün sizi beklediğini görüyorsunuz ve bir ekip yanınıza gelerek sizi Berlin’de gideceğiniz yere kadar VIP Viano’yla götüreceklerini söylüyor.

MERCEDES ‘KEY TO VIANO’ CAMPAIGN / BERLIN

Today we share a creative digital outdoor project that was implemented by Lukas Lindemann Rosinski for Mercedez-Benz Vans under the slogan ‘Key to Viano’

Project:
In Berlin many people drive to subway then park their cars and use subway to go their destinations.This project was done at Friedrichstrasse station, which is one of the busiest stations in Berlin, on 12 digital billboards.

Technical- and software engineers developed a system which recognizes the remote car key signals via a radio reciever,informs the control unit of the digital LCD projectors and starts a new film clip each time a signal is received.
Every time a remote car key — no matter for which brand of car — was operated, the side door of a digital Viano opened, and different kinds of passengers descended the vehicle: sometimes weird, sometimes colourful, sometimes from another world.But they all had one thing in common: They strikingly demonstrated the impressive capacity of the Viano’s passenger compartment.

A passerby could, with a bit of luck, capture the film clip showing a Viano with chauffeur waiting for him. In this case, the Mercedes-Benz promotion team present on location invited the lucky winner to one of the Viano shuttles already waiting. The winner’s journey then continued as an exclusive VIP ride to his or her Berlin destination.

Please write your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s