Paris’te Arabanı Pinball Oynayarak Park Et!

Paris’teki araç sürücüleri park alanlarına sığabilmek için ellerinden geleni yapmalarıyla ünlülermiş meğer 🙂 Ford’da bunu bir fırsat bilip Active Park Assist(en kötü sürücülerin bile sorunsuzca park etmesini sağlayan süpersonik bir teknoloji 😉 ) özelliğini gözler önüne serebileceği bu güzel projeyi gerçekleştirmiş.Dev bir pinball ekranı yerleştirilen park alanında paralel park yapmaya çalışan Fransız sürücüler, ön ve arkadaki araçlara çarptıkça puan kazanmış,sonunda da Ford ile park edebilme ödülünü kazanmışlar. 🙂

The Parisian Pinball Park
In Paris, people will do whatever it takes to fit into a parking space. Ford took this as an opportunity to promote Active Park Assist, a Ford Technology that helps even the worst drivers park their cars effortlessly.
They installed a giant pinball over a free parking space and programmed the bumpers of the front and rear cars to react as pinball bumpers. The more the drivers hit the bumpers, the higher their score.At the end the if you have a great score, you won a test drive for parking with Ford.

Marketing billboard creative_test drive ford-flyermen guerilla solutions

Please write your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s